Astravo elektrinės statybos turi būti sustabdytos

liepos 5, 2017

Nevyriausybininkai prašo tarptautinių organizacijų stabdyti Baltarusijos AE statybas

Devynios Lietuvos nevyriausybinės organizacijos viešu laišku kreipėsi į tarptautines organizacijas prašydamos nedelsiant imtis priemonių, kad Baltarusijoje statomos Astravo atominės elektrinės (AE) statybos būtų sustabdytos.

Viešą kreipimąsi lietuvių ir anglų kalbomis pasirašiusių organizacijų atstovai dokumentą adresavo Europos Komisijai, Europos Parlamentui, atominių elektrinių sauga besirūpinančiai Tarptautinei atominės energijos agentūrai (TATENA), Pasaulio sveikatos organizacijai, Europos Tarybai, Jungtinėms Tautoms, Tarptautinei nevyriausybinių organizacijų konferencijai.

Dokumente atkreipiamas dėmesys į nesaugiai vykstančias statybas, vien nuo 2016 m. gruodžio jau pareikalavusias mažiausiai 4 žmonių gyvybių. Laiške pabrėžiama, kad Baltarusijos valdžia nuo Lietuvos visuomenės slepia informaciją apie statomoje elektrinėje įvykstančius incidentus. Taip pat nurodoma, kad renkantis statybos vietą baltarusiai neatsižvelgė į Lietuvos pusės prašymus ir neįvertino galimų alternatyvų, o pasirinkta statybos vieta – vos 50 km nuo Lietuvos sostinės Vilniaus – yra didelė grėsmė Lietuvos piliečių saugumui.

„100 km spinduliu nuo statomos Astravo atominės elektrinės vien Lietuvos teritorijoje gyvena apie 0,9 mln. gyventojų, iš kurių vien Vilniuje – apie 0,5 mln. gyventojų. Nelaimės atveju nukentėtų mažiausiai trečdalis visos Lietuvos piliečių“, – teigiama tarptautinėms organizacijoms išsiųstame dokumente.

Viešą kreipimąsi pasirašė keturių Vilniuje veikiančių organizacijų – Socialinės partnerystės centro,   Europos savanorių tarnybos asociacijos „Saltes“, Lenkų diskusijų klubo, Dailės mokytojų asociacijos – vadovai; trys organizacijos iš Aukštaitijos – Skautų slėnis (Ukmergės raj.), Jaunimo laisvalaikio centras (Ukmergė) bei Neformalaus ugdymo centras (Utena) bei dviejų asociacijų – „Cofa“ (Biržai) bei „Aktyvus jaunimas“ – direktoriai.

Lietuvos valdžia oficialiai nepritaria Baltarusijoje vykdomoms atominės elektrinėms statyboms ir ne kartą reiškė savo susirūpinimą dėl Lietuvai pavojingo objekto tiek Baltarusijos kolegoms, tiek partneriams pasaulyje.

2017 m. vasario 11 d. visos parlamentinės Lietuvos politinės partijos pasirašė susitarimą „Dėl bendrų veiksmų dėl nesaugios Astravo AE“, kuriuo įsipareigojo „imtis visų reikalingų veiksmų, kad nesaugios Baltarusijos atominės elektrinės statyba būtų sustabdyta ar bent jau užtikrinta, kad joje pagaminta elektros energija jokiomis aplinkybėmis nepatektų į Lietuvą ir nebūtų parduodama Lietuvos elektros rinkoje“.

Dokumentu taip pat sutarta iš parlamentinių partijų atstovų sudaryti veiksmus Koordinuojančią grupę, kuri šiuo klausimu padėtų koordinuoti bendrus valdžios institucijų veiksmus su pilietine visuomene ir nevyriausybinėmis organizacijomis.

Laikinoji Veiksmų dėl Astravo atominės elektrinės koordinavimo grupė buvo suformuota po mėnesio – 2017 m. kovo 14 d. Į grupę deleguota po vieną atstovą iš visų parlamentinių partijų.

Balandžio pabaigoje Seimas vienbalsiai priėmė Lietuvos Respublikos Būtinųjų priemonių, skirtų apsisaugoti nuo nesaugių trečiųjų šalių branduolinių elektrinių keliamų grėsmių įstatymą. Jame įtvirtinta nuostata nepirkti elektros energijos iš valstybių, kuriose veikia nesaugios elektrinės, ir draudimas jų poreikiams pasinaudoti Kruonio hidroakumuliacine jėgaine.

Kreipimosi tekstus galite perskaityti čia:

Parašykite komentarą